Welke wijn waarbij? Wijntips voor de feestdagen

Mijn vijf favorieten voor bij een mooie maaltijd

Met de feestdagen voor de deur sta je misschien weer te twijfelen voor het wijnschap. Kies je voor de wijn die je kent en je altijd wel lekker vindt. Of worden het alcoholvrije dagen, wat uiteraard ook heel goed kan. Er zijn inmiddels steeds meer lekkere alternatieven van bijvoorbeeld kombucha, waterkefir of gedealcoholiseerde wijnen (wijn waarin aan het einde van het proces de alcohol is verwijderd). Zeker de sparkling is het proberen waard. Maar dit blog gaat over wijn.  Zelf kies ik graag voor een goede wijn voor speciale momenten en géén wijn als dit niet iets aan het moment toevoegt. Met mate dus.

Wijn heeft steeds meer mijn nieuwsgierigheid gewekt. De geschiedenis van de wijnbouw gaat duizenden jaren terug en is sterk verweven met cultuur, religie, kunst en gastronomie. Niet de Grieken maar Georgië claimt de oudste traditie sinds ca.7000 jaar. De Romeinen speelden (zoals bij zoveel) de sleutelrol in de verspreiding van wijnbouw in Europa. En pas héél véél later kwam daar de nieuwe wijnwereld (zoals het buiten Europa heet) bij. 

De afgelopen twee jaar ben ikzelf op een andere manier gaan kijken naar wijn en de wijnbouw. Leren kijken, ruiken, proeven, beoordelen, maar ook verschillen in techniek en biologische landbouwmethoden.

Céline met haar wijnbrevet SDEN3 poserend voor het wijnschap in de Biowinkel

Na flink wat studie uren ben ik dan ook blij je te melden dat ik het vervolg wijnbrevet Sden 3 heb behaald. Een studie die dieper ingaat op vinificatie, topografie, bodem & klimaat maar ook vertelt over prestige van Chateaus & terroir en wat de gek ervoor wil betalen. Aparte wereld zeg maar. Volgens mij gaat het er altijd om of je iets lekker vindt of niet natuurlijk. En ja, smaken verschillen.

Wijn en spijs, een spannende combinatie

De kunst is het kiezen van een wijn bij het juiste gerecht. Kies je de juiste, dan tilt het je gerecht als het ware op, en komen smaken van wijn en spijs veel meer naar boven. Is een wijn juist te strak of te zwaar (bijvoorbeeld volle ronde wijn bij een fris licht gerecht), dan krijg je het tegenovergestelde effect. Best lastig heb ik ervaren en dit vergt nog wel wat oefening. Het leuke van de opleiding was dat ik nog eens kritisch langs het wijnschap ben gegaan. Bieden we je wel een gevarieerd aanbod in kwaliteit, prijs en wijnregio’s?

Gelukkig is het biologische wijnbouwareaal in de wereld steeds beter en groter. Veel wijnboeren ervaren dat biologische (of biodynamische) teelt zeer belangrijk is voor sterke druivenstokken die zich goed ontwikkelen. Zeker in een veranderende wereld en klimaat. Na decennia van massaproductie schakelen steeds meer wijnboeren dan ook om naar bio-teelt. Van kwantiteit naar kwaliteit.

Mijn vijf favorieten voor bij een mooie maaltijd

Met een nieuw wijnaanbod in onze Biowinkel denk ik je beter te kunnen adviseren of misschien zelfs te verassen. Van een eenvoudige wijn op een zwoele zomeravond, tot een ronde klassieker. Maar afgestemd op een juiste prijs/kwaliteitverhouding. En ja, bij enkele wijnboeren ben ik op bezoek geweest en hoop dat in vakanties te blijven doen. Maar elke wijnboer heeft zijn eigen verhaal, geschiedenis, werkwijze en liefde voor het vak.

Voor deze feestdagen heb ik vijf wijnen geselecteerd die ik zelf erg lekker vind met een korte beschrijving. Misschien heb ik ook jouw nieuwsgierigheid gewekt. Ik wens je alvast een mooie voorbereiding en een smaakvolle dagen.

Marcel Deiss Complantation Blanc (€24,95)

Marcel Deiss is een bijzondere, eigenzinnige wijnmaker uit de Alsace, die uitzonderlijke wijnen maakt. Zo is deze Complantation Blanc gemaakt van 13 verschillende druivensoorten, allen aangeplant op één enkele biodynamische wijngaard. Omdat de rijping en oogst per soort verschilt wordt per plant op het juiste moment met de hand geoogst. Dit levert een unieke wijn! Met aroma’s van citroen, perzik en bloesem. In de smaak sappig en fris met fijne zuren en mineralen.  

Deze veelzijdig wijn past bij zowel koude als warme gerechten, vis, zeevruchten of wit vlees.

Neleman Garnacha Marcelan (€10,79)

Ben je op zoek naar een kruidige, fruitige en bloemige rode wijn? Dan raad ik je Garnacha Marcelan aan. In Valencia in Spanje teelt de Nederlander Derrick Neleman authentieke druivenrassen en maakt heerlijke combinaties die heel toegankelijk zijn. De Garnachadruif is typisch uit deze streek maar Marcelan bijna vergeten. Deze wijn heeft het aroma van viooltjes en kersen en smaakt fruitig, kruidig, pittig en toch zacht. Lekker bij olijven, kruidige (Oosterse) gerechten, gegrilde groenten, burrito’s en taco’s.  

Menade Nossa en Nosso Vin nature (€17,95)

Ik ben persoonlijk niet zo’n fan van natuurwijnen, tot ik Nossa en Nosso Menade van familie Sanz in Rueda, (Spanje) tegenkwam. Ideale omstandigheden en akbekwaamheid van de wijnboer maken ingrijpen in het proces overbodig. Natuurwijn bevat geen toegevoegd sulfiet en is lichter en verdraagzamer. De rode Nossa van de Tempranillodruif is een mooi fruitbommetje en heerlijk bij tapas en lichte gerechten. De witte Nosso Verdejo is een romige stijl, honing en groene appel. Lekker bij frisse groente, paella of witvis.

Purato Appassimento (€10,99)

Purato Siccari Appassimento komt uit Sicilië. En appassire – verwelken, zegt iets over de traditionele methode. Een deel van de druivenoogst blijft in de zon verder rijpen. Dit zorgt voor extra concentratie, diepgang en rondheid van de wijn. Vol en soepel, zachte tannines, tonen van rijp fruit, geroosterde venkel, peper met een warme afdronk. Perfect bij pasta, gegrild lamsvlees, stoofgerechten of een rijk gevulde borrelplank.

Gouden medaille 2022 International Wine & Spirits awards.

Avondale Blanc de Blanc (€26,95)

Deze prachtige Blanc de Blanc uit Paarl in Zuid Afrika is wel heel bijzonder. Niet voor niets won deze Avondale drie topprijzen op het wereldkampioenschap champagne en mousserende wijn.

De 60 maanden sur Lie rijping geeft in het glas aroma’s van gedroogde ananas, honing, pistache en kweepeer. De smaak is romig met een perfecte zuurgraad en zachte mousse. Niet uit het officiële Champagnegebied maar met deze kwaliteit en prijs wel een fantastische bubbel om het nieuwe jaar te vieren!

Mooie feestdagen!

Céline